Aké rozlíšenie treba na tlač ?

Milý naši zákazníci, ale aj čitatelia zo širokého okolia, rozhodli sme sa napísať článok o tom aké by mala mať fotografia rozlíšenie pre tlač.

Často krát sa nám stáva, že nám zákazníci posielajú v objednávkach fotografie, ktoré majú malé rozlíšenie na tlač a preto nie je možné z týchto fotografií vytlačiť foto na plátne. Väčšinou sú to fotky stiahnuté zo sociálnej siete ako je Facebook, Twitter, G+, a podobne… . Tieto fotky sú zkomprimované serverom kde sú uložene, aby zaberali čo najmenej miesta a preto sú rapídne zmenšované. Pre príklad fotografia z mobilu má veľkosť 4000x3000px ale po odoslaní na Facebook má veľkosť už len 960x720px čo je pre tlač nepoužiteľná veľkosť. Ale čo to vlastne píšeme? Čo je pixel? Ako zistím veľkosť fotografie ? Ako viem,  že je fotka dobrá na tlač? Na tieto otázky Vám skúsime dať odpoveď.

Čo je pixel ?

Obrazový prvok alebo pixel (skratka z angl. picture element – obrazový prvok; po anglicky aj pel/PEL) alebo nesprávne obrazový bod , skratka px., je najmenšia jednotka digitálnej rastrovej (bitmapovej) grafiky. Predstavuje jeden svietiaci bod na monitore, resp. jeden bod obrázku zadaný svojou farbou.

Asi sme toho zasa len nepovedali dosť, teda dosť zmysluplne. Skúsime o teda opísať kúsok laicky.Každa forografia sa skladá zo štvorčekov, jeden tento štvorček predstavuje jeden pixel.Čím viac pixelov fotografia obsahuje tým je lepšie pre tlač. Koľko má fotka pixelov ? To zistíme vynásobením počtu pixelov krátkej strany a dlhej strany fotografie a výsledok vydelíme číslom milión. Výsledok bude udaný v megapixeloch. S megapixelmi sa často stretáváme pri mobilných zariadeniach ako je telefón, kde výrobca deklaruje fotoaparát v telefóne a jeho rozlíšenie v megapixeloch (12 megový foťák). Ale ako zistíme koľko vlasttne obsahuje naša fotografia týchto pixelov či megapixelov?

ake rozlisenie na tlac
rozlisenie na tlac
ukazka pixelov s fotografie

Ako zistím koľko pixelov ma moja fotografia ?

Je to úplne jednoduché. Každý z nás používa počítač a má v ňom operačný systém. Buď je to Windows alebo Mac alebo nejaký iný. My Vám ukážeme ako na veľkosť fotografie v systéme Windows.

Fotografie z ktorej si chceme dať vytlačiť jej zväčšeninu sme si už vybrali a teraz na ňu klikneme pravím tlačítkom na myške.V spodnej strane si vyberieme Vlastnosti. V novom okne si zvolíme kartu Podrobnosti. A sme tu. Rolujeme smerom dolu pokiaľ nenarazíme na rozmery a údaje v nej. my sme si vybrali fotografiu kde nám ukazuje rozmer 6000×4000 px, čo teda znamená, že naša fotografia má 24megapixelov. Použijeme pri tom vyššie spomínaný vzorec. Dlhšia strana x kratšia strana=výsledok / 1 000 000 = počet megapixelov. 6000px x 4000px=24 000 000px / 1 000 000 =  24 megapixelov. Jednoduché, že. Už teda vieme, koľko má naša fotka pixelov no nevieme či je to veľa alebo je to málo, či nám to stačí na tlač či nie.

ako zistim rozlisenie fotografie
ako zistim rozlisenie fotografie
ako zistim rozlisenie fotografie

Ako zistím, že je fotka dobrá na tlač ?

Kedže nie sme tlačiari, ku každej objednávke pristupujeme individuálne a ak nám aj odošlete nevyhovujúcu fotku na tlač náš tým Vás bude kontaktovať a prekonzultujeme s Vami výber vhodného rozmeru ako aj výber vhodnej fotky.

Doporučujeme však odosielať fotky vždy v plnom rozlíšení. Dobrá fotka na tlač môže mať aj 1 megapixel, ale zároveň môže byť tá istá fotka nevyhovujúca na veľké rozmery. Ako dosiahnúť, aby ste mali fotky vždy v najvyššej kvalite ?

Prichystali sme pre Vás pár tipov ako nato.

  • vždy majte vo foťáku (mobile) nastavené to najvyššie rozlíšenie.
  • odosielajte nám neupravené fotky.
  • nesťahujte fotky z internetu, ak sa tomu nedá vyhnúť sťahujte len tie s vysokým rozlíšením.
  • nezmenšujte a neorezávajte fotografie, my Vám to spravíme zdarma.
  • nie je možné tlačiť fotky stiahnuté z Facebooku.
  • ak si nieste istý či je vaša fotografia dobrá, preveríme to.

Prenechajte hodnotenie kvality na nás, je to zdarma a vy môžete v kľude čakať kým Vám vytlačený obraz doručíme. Nižšie nájdete minimálne doporučované veľkosti pre určité rozmery. Ako sme už písali, každú objednávku preverujeme pred tlačou, a preto sa nemusíte báť, že Váš obraz nebude kvalitne spracovaný.

 

Rozmer Doporučena veľkosť v Mpx (megapixel)
30×20 cm 1 Mpx
40x30cm 1,5 Mpx
60x40cm 2 Mpx
70x50cm 3 Mpx
90x60cm 5-6 Mpx
107x70cm 6-8 Mpx
120x80cm 7-9Mpx
135x90cm 8-10Mpx
150x100cm 10 a viac Mpx