Veľkosť foto na plátno je dôležitá

Fotografie na plátno sú stále populárnejšou formou ozdoby domova, kancelárie alebo iného priestoru.  Ak chcete mať svoju obľúbenú fotografiu na plátne umiestnenú správne a esteticky, musíte si zvoliť tú vyhovujúcu veľkosť. Existuje množstvo ponúkaných rozmerov, a musíte zvážiť, ktorá z nich je pre Vás tá pravá. V tomto článku sa pozrieme na rôzne veľkosti fotografií na plátno a ich možné využitie.

Najpredávanejšie a zároveň najbežnejšie veľkosti fotiek na plátne

20×20 cm: Táto veľkosť fotoplátna je ideálna pre malé fotografie, ktoré sa hodia do menších priestorov, ako napríklad kúpeľne alebo chodby, my bohužial túto veľkosť nemáme v ponuke.

40×30 cm:  Táto veľkosť je pomerne bežná a hodí sa pre fotografie, ktoré budú umiestnené na stene alebo na polici. Môžu to byť napríklad rodinné fotografie, portréty alebo krajinky.

V našom eshope pri kúpe dvoch rôzných velkostí máte formát 40×30 od nás úplne zdrama. Je to naša celoročne pretrvávajúca akcia. Návod ako si uplatniť obraz zdrama nájdete tu: Obraz zdarma

40×40 cm: Táto veľkosť sa hodí pre fotky, ktoré majú byť umiestnené do stredne veľkých miestností. Chodba, predsieň alebo menšia hosťovská izba.

50×50 cm: Táto veľkosť je vhodná pre väčšie fotografie, ktoré majú byť umiestnené do väčších priestorov, ako napríklad obývačka alebo spálňa.

60×40 cm: Toto je ideálna veľkosť na menšie steny. Môže byť vynikajúcim doplnkom k iným obrazom alebo môže byť použitá samostatne. Pomer strán fotky 3:2

75×50 cm: Táto veľkosť je ideálna na väčšie steny, napríklad na steny v obývačke. Tento formát zväčšuje detaily na fotografiách a je vhodný pre krajinárske fotografie alebo portréty. Tiež je tento formát vhodný

na fotografie ktoré boli fotené zrkadlovkou, alebo majú pomer strán 3:2.

90×60 cm: Táto veľkosť sa hodí pre veľké fotografie, ktoré majú byť umiestnené na väčšie steny. Takéto fotografie môžu byť krajiny alebo iné veľké scény a veľmi doporučujeme na tento formát

tlačiť portréty, pre svoju veľkosť dokonale vyniknú na tomto formáte detaily. Opäť je na tento formát vhodná fotografia fotená zrkadlovkou a pomer strán je 3:2.

80×80 cm: Táto veľkosť je vhodná pre fotografie, ktoré majú byť umiestnené na stredne veľké steny. Môže ísť o krajiny, portréty alebo abstraktné diela.

100×100 cm: Táto veľkosť sa hodí pre väčšie fotografie, ktoré majú byť umiestnené do veľkých priestorov. Fotografie v tejto veľkosti sú vhodné na veľké steny v obývacej izbe.

120×80 cm: Toto je veľkosť pre veľké steny, ktoré potrebujú dominantný obraz. Vzhľadom na veľkosť tejto fotky na plátne, je ideálna pre fotografie s vysokým rozlíšením, ktoré sa zväčšením ešte viac vylepšia.

Tento formát je veľmi vyhľadávaný, a je vhodný najmä do obývacej izby a ešte vhodnejšie umiestnenie je do spálne nad manželskú posteľ. Tiež pomer strán 3:2.

150×100 cm: Táto veľkosť je vhodná na umiestnenie na veľké steny. Môže to byť skvelá voľba pre portréty, krajiny alebo abstraktné obrazy, le tiež pre portréty v životnej veľkosti, ktoré potrebujú veľký priestor,

aby vynikli detaily na tak veľkom formáte fotky na plátno. Na tento rozmer doporučujeme mať naozaj kvalitnú fotografiu, kde je každá chyba na fotke odstránená (vyretušovaná).

Vlastná veľkosť: Náš obchod ponúka možnosť nechať si vytlačiť fotografiu na plátno vo vlastnej veľkosti. To môže byť vhodné pre špeciálne projekty, alebo pre prispôsobenie veľkosti fotky na plátne miestnosti.

Veľké obrazy si vyžadujú kvalitné fotografie

Pri výbere veľkosti fotografie na plátne by ste mali zvážiť veľkosť miestnosti, kde bude umiestnená a aké chcete vytvoriť dojmy umiestneným obrazom. Samozrejme fantázii sa medze nekladú a je len na Vás či si budete veľkosť obrazu vyberať podľa ceny alebo výsledného dojmu po zavesení.  Mali by ste tiež zvážiť rozlíšenie fotografie, ktoré plánujete vytlačiť, pretože nie všetky fotografie majú dostatočne vysoké rozlíšenie na zväčšenie.

Rozlíšenie fotografie je ďalší dôležitý parameter, o ktorom si povieme niečo bližšie možno nabudúce. Ak si neviete rady, samozrejme sme tu vždy pre Vás, nachystaný pomôcť alebo len tak poradiť. Máme online podporu, ako aj telefónny kontakt, tak v prípade problémov nás neváhajte kontaktovať.