Klasická elegancia alebo živé farby? Rozhodnite sa, ktoré foto na plátno bude pre Vás tou správnou voľbou.

Rozhodnutie medzi čiernobielou a farebnou fotkou je dôležitým aspektom každej umeleckej tvorby a výrazne vplýva na vaše pocity. Obe formy majú svoje výhody a nevýhody, pretože každá farba a odtieň má svoje vlastné emócie a významy. Teda, ktorá fotka bude na stene lepšie vyzerať ? Nižšie sa pozrieme na niekoľko faktorov, ktoré vám môžu pomôcť rozhodnúť sa, ktorú formu farebnosti si vybrať resp. použiť.

Nálada a atmosféra-Faktor č.1 pre fotoplátne

Čiernobiele fotografie sú často vnímané ako klasické a elegantné. Majú silnú estetickú hodnotu a môžu vytvárať intímnú, tajomnú a nostalgickú atmosféru.

Farebné fotografie sú na druhej strane svieže a veselé a dokážu zachytiť bohatšie a živšie farby. Ak sa chcete priblížiť k historickému alebo nostalgickému nádychu, doporučujeme zvoliť si čiernobielu fotografiu.  Ak naopak chcete zobraziť živú a energickú náladu, ktorá prevláda u vás doma vždy a všade, farebná fotografia by mohla byť tá správna voľba.

Téma fotografie-Faktor č.2 pre foto na plátno

Čiernobiele fotky sú často používané na zachytenie detailov na portrétoch, hĺbky v krajinkárskom žánry a architektúry, zatiaľ čo tie farebné sa často používajú na zvýraznenie vizuálnych detailov a živosti scény. Napríklad farebné fotografie kvetov, zvierat alebo jedla môžu byť oveľa príťažlivejšie ako čiernobiele. Ale tu platí jedno pravidlo-„to čo sa páči mňe sa nemusí páčiť tebe“.

Kompozícia a kontrast-Faktor č.3 pre dobrý výber fotky na plátne

Čiernobiele fotky vynikajú v kompozícii a kontraste, pretože čb prvky v obraze pomáhajú vizuálne oddeliť a zvýrazniť rôzne aspekty odfotenej scény. Farebné fotky na plátno môžu byť menej kontrastné, keďže farby môžu mäkšie prechádzať z jednej do druhej a tým vytváraju dokonalý ničím nerušený prechod farieb a ulahodia oku diváka. Farebné fotkye sa však môžu vyznačovať výraznejšou kompozíciou, ak sú farby a prvky foteného objektu umiestnené tak, aby vytvárali silný vizuálny dojem.

Technické aspekty-Faktor č.4-menej dôležitý aspekt, ktorý možno zaváži pri správnom výbere

ČB fotky sú jednoduchšie na spracovanie a úpravu, pretože ich základné prvky sú len odtiene šedej farby. Teda majú troška menšie nároky na software a hardware, ktorý na úpravu používate. Naopak farebné fotografie môžu byť zložitejšie na úpravu, pretože farby majú svoje vlastné vlastnosti a môžu byť zložitejšie na spracovanie, keď sa snažíte dosiahnuť určitú farbovú rovnováhu alebo vylepšiť kontrast. Preto sú technické aspekty dalším faktorom pri rozhodovaní sa pre čiernobielu alebo farebnú fotografiu na platno.

Samozrejme pri tomto faktore nechajte úpravy na nás, sú zdarma a výsledok bude stáť zato.

Tak aké fotky na plátno si vyberiete vy ?

Pri rozhodovaní, či si vybrať čiernobielu alebo farebnu fotku na plátno, záleží na vašich preferenciách a na tom, aký efekt sa snažíte dosiahnuť. Farebné fotografie môžu byť živšie a výraznejšie, zatiaľ čo čiernobiela fotografia sa sústredí na kontrasty a textúry a môže byť veľmi silná v zobrazovaní a vyjadrení emócií a nálady. Pri výbere je dôležité zvážiť samotný záber, kompozíciu, ktorá je na fotke a nezabúdajte aj na technické aspekty fotky. V konečnom dôsledku je to však vec osobnej preferencie a každý by mal robiť to, čo sa mu najviac páči a čo mu dáva najväčší zmysel.