Farebné trendy pre rok 2023

Každý rok so sebou prináša nové trendy v móde, v bytovom dizajne, ale aj vo fotodarčekoch a my s nimi jednoznačne držíme krok. Za farbu roka 2023 vyhlásila spoločnosť Pantone živú farbu niekde na pomedzí teplého a studeného odtieňa s názvom Viva Magenta. Krok s ňou ale držia aj jemnejšie kvetové farby, ale aj sivá či bledomodrá farba.

Jemná farba je dominantná

Neraz si to ani neuvedomujeme, no farebné kombinácie neovplyvňujú len estetickosť priestoru, v ktorom sa práve nachádzate, ale aj náladu ľudí v ňom. Už niekoľko rokov napríklad trendom dominujú farby, ktoré sú skôr jemné a na človeka pôsobia upokojujúco.

Čo sa týka farby Viva Magenta, tá reprezentuje silu, odvahu, no zároveň podporuje experimentovanie, kreativitu a optimizmus. Samozrejme, aj experimentovať ale treba vedieť a platí to aj pri voľbe farebných kombinácií, či už sa to týka obrazov tlačených na plátno, fototapiet či iných dekorácií, ktorými sa chystáte skrášliť svoje priestor.

Ako začať? Ak máte nábytok v jemnejších farbách, napríklad v sivej, v bielej, v béžovej alebo v jemnej modrej, živšia a výraznejšia farba priestor dokonale doplní. Ak nemáte odvahu natrieť výraznou farbou celú stenu, môžete zvoliť fototapety alebo obrazy tlačené na plátno s výraznými farebnými prvkami.

Spálňa v jemných farbách

Spálňa by mala byť priestorom určeným najmä na oddych a relax. Odporúčame preto ladiť ju do jemnejších farieb a odtieňov a výrazné farby voliť najmä na doplnkoch, napríklad na vankúšoch s vlastnou potlačou alebo na obrazoch, ktoré si u nás môžete taktiež dať vytlačiť podľa vlastných predstáv.

Myslíme aj na detskú izbu, ktorá by jednoznačne mala hrať farbami aj tento rok. Výraznými farbami a pestrými vzormi tu nemôžete nič pokaziť. Každú detskú izbu perfektne doplnia napríklad farebné tapety na steny, ktoré sú odolné voči vode a sú aj umývateľné. Horúcim trendom tohto roka sú aj okrúhle samolepky na steny v rôznych farebných prevedeniach ale aj rozmeroch.